Okolice i atrakcje

Najciekawsze miejsce na Kaszubach, Agroturystyka Eko Kaszuby
Każdy zakątek Kaszub zasługuje na uwagę. Zatykające dech w piersiach krajobrazy, malownicze rzeki i jeziora, czy też architektura i kultura ziemi kaszubskiej. Poniżej został przedstawiony zaledwie mały wycinek ciekawych miejsc na Kaszubach - miejsc, których nie sposób ominąć spędzając urlop w Ostrzycach.
Wdzydzki Park Krajobrazowy i Kaszubskie Morze
Wdzydzki Park Krajobrazowy utworzony został w 1983 r. na powierzchni 17,8 tys. ha. Leśno-pojezierny obszar parku wyróżnia się nieprzeciętnym pięknem krajobrazu. Bezsprzecznym walorem parku są liczne jeziora oraz lasy.

Wśród jezior dominuje kompleks rynnowych Jezior Wdzydzkich o łącznej powierzchni 1455,6 ha i maksymalnej głębokości 68m potocznie zwane "Kaszubskim Morzem". Jest to największe jezioro na Pojezierzu Kaszubskim. Na wodach jeziora znajduje się dziewięć wysp, z czego największa - Wielki Ostrów liczy 3 km długości. Wody Jezior Wdzydzkich układają się w niezwykły kształt krzyża - jego cztery ramiona tworzą jeziora: Radolne, Jelenie, Gołuń i Wdzydze. Ich długość ze wschodu na zachód wynosi 9 km, a z północy na południe - 11 km. Warte odnotowania jest występowanie w Jeziorach Wdzydzkich wielkiej odmiany troci jeziorowej, zwanej trocią wdzydzką. Występowanie tych ryb w jeziorze Wdzydze to prawdziwa zagadka przyrodnicza. Wody Jezior Wdzydzkich to raj dla kajakarzy i wędkarzy, a ich brzegi są niezwykle urozmaicone, posiadają : liczne półwyspy, zatoki i cyple.

We Wdzydzkim Parku Krajobrazowym stwierdzono ponad 40 gatunków roślin chronionych (storczyki, rosiczki, lobelię wodną) i ponad 130 zwierząt chronionych. Duża na terenie parku jest populacja bobra (co widać na zdjęciach poniżej).
Polecamy także zajrzeć na oficjalną stronę Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego, można tam zobaczyć m. in. :

- oznaczone ścieżki rowerowe (kliknij by zobaczyć szczegóły),

- oznaczone ścieżki piesze (kliknij by zobaczyć szczegóły),

po najpiękniejszych miejscach Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego.

Oficjalna strona Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego, piękne zdjęcia lotnicze parku

Kaszubski Park Etnograficzny we Wdzydzach Kiszewskich - najstarszy skansen w Polsce
Skansen we Wdzydzach Kiszewskich to obowiązkowy punkt do zwiedzenia dla każdej osoby odwiedzającej Kaszuby. To tutaj można przenieść się o kilkaset lat wstecz i poznać typową architekturę kaszubską, język kaszubski, zwyczaje.

Muzeum Kaszubski Park Etnograficzny we Wdzydzach Kiszewskich powstało 1906 roku jako pierwsze polskie muzeum na wolnym powietrzu.
Obecnie obejrzeć można obiekty mieszkalne i gospodarcze, zagrody, dworki szlacheckie, wiejską szkołę, kuźnię, dwa wiatraki (typu "koźlak" i "holender"), stary tartak, przeniesiony ze Swornegaci XVII-wieczny kościółek oraz udostępniony do zwiedzania w 2002r. dworek szlachecki z Luzina. Więcej informacji oraz zdjęć na oficjalnej stronie muzeum: www.muzeum-wdzydze.gda.pl

Kamienne Kręgi w Odrach - jedno z najbardziej energetycznych miejsc w Polsce

Siedemnasto hektarowy rezerwat archeologiczno - przyrodniczy znajduje się w pobliżu rzeki Wdy, 2 km od wsi Odry. Tutejsze kręgi kamienne i kurhany, powstały w I-szym i II-gim wieku naszej ery. Do naszych czasów przetrwało 10 Kręgów kamiennych o średnicy od 15 do 33 m. Wokół kręgów znajduje się 30 kurchanów usypanych z ziemi , w których znajduje się od 2 do 3 grobów. Według energoterapeutów kręgi posiadają bardzo silne "promieniowanie energetyczne", dwukrotnie przewyższające wielkość promieniowania na Wawelu. Kamienne kręgi i kurhany, pochodzące z tego samego okresu co obiekty w Odrach, jednak nieco mniejsze znajdują się także w Węsiorach i Leśnie.

Szczyt Wieżyca - najwyższe wzniesienie w północnej Polsce
Jest to najwyżej wzniesiony obszar pojezierny w Polsce. Jego kulminacją jest czołowomorenowe wzgórze Wieżyca o wysokości 328,6 m n.p.m. W ostatnich latach na wzgórzu tym została wybudowana wieża widokowa. Z jej szczytu można podziwiać zapierającą dech w piersiach panoramę okolicy.

Dom do góry nogami, Najdłuższa deska świata, Dom Sybiraka, Muzeum Ciesielnictwa - Centrum Edukacji i Promocji Regionu Szymbark


W Muzeum Ciesielnictwa
w Centrum Edukacji Promocji Regionu w Szymbarku, na Kaszubach można zobaczyć różnego rodzaju narzędzia ciesielskie, kołodziejskie, rolnicze, furmańskie, medyczne i gospodarstwa domowego z okresu od VIII wieku do czasu wybuch drugiej wojny światowej.
Znajduje się tam także najdłuższa deska świata o długości 36,83 m, będąca stołem dla 200 osób i wpisana do księgi rekordów Guinessa 12 czerwca 2002 roku.
Dom Sybiraka liczy około 240 lat i został zbudowany z bali sosny angarskiej. Został on zbudowany przez Polaków będących pierwszymi zesłańcami od czasów konfederacji barskiej.

Dom do góry nogami w Szymbarku
symbolizuje nasze czasy pełne sprzeczności i zagrożeń. Krótki pobyt wewnątrz domu do góry dachem powoduje (na skutek złudzeń optycznych) pojawienie się problemów z zachowaniem równowagi, w efekcie czego z trudnością stawia się kolejne kroki.

Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie

Osiem kilometrów na wschód od Kościerzyny leży niewielka wieś Będomin, w której znajduje się osiemnastowieczny dwór, w którym istnieje od 1978 r. jedyne na świecie Muzeum Hymnu Narodowego. W zabytkowych salach z meblami, które niegdyś zdobiły wnętrza pomorskich posiadłości szlacheckich, znajdują się obrazy, grafiki, najróżniejsze dokumenty i medale prezentujące bogate w wydarzenia życie Józefa Wybickiego - twórcy polskiego hymnu.

Skansen Kolejowy w Kościerzynie

W Kościerzynie przy dworcu PKP znajduje się jedyne w Polsce północnej muzeum kolejnictwa. Zwiedzanie kolejowej ekspozycji w Kościerzynie daje możliwość bezpośredniego spotkania z techniką minionych lat. Udostępnione zwiedzającym zostały: prostokątna, przelotowa hala na cztery parowozy, sale wystawowe i ekspozycje dawnych lokomotyw, wagonów, urządzeń torowych na wolnym powietrzu. W pomieszczeniach muzeum odnaleźć można niespotykane już narzędzia, maszyny, elementy starych mechanizmów, uzupełnione zbiorami dokumentów, pamiątek i modeli.

Warto zobaczyć:

Wieża widokowa we Wdzydzach Kiszewskich (strona www)
Zamek w Starej Kiszewie
Ferma Strusi w Garczynie
Młyn w Lipuszu
Liczne zabytki w Trójmieście, Morze Bałtyckie, Molo w Sopocie - 45 km (ok. 1 godzina jazdy samochodem
Punkt widokowy w Ostrzycach Jastrzębia Góra

Atrakcje sportowo-rekreacyjne w pobliżu Ostrzyc:

Zimą czynne 3 stoki narciarskie i górka do zjeżdżania na oponach dla dzieci /nauka jazdy z instruktorem i wypożyczalnia sprzętu narciarskiego/3 minuty jazdy samochodem./
Park linowy w Ostrzycach 800m
Liczne kuligi organizowane w okolicach Szymbarka.
Możliwość chodzenia z kijkami Nordic-walking-liczne szlaki.
Plaża z pomostem w Ostrzycach ,w kilku miejscach, możliwość wypożyczania sprzętu wodnego .900m
Duże możliwości wycieczek rowerowych po okolicy.

NAJBLIŻSZA OKOLICA: